Diurna pentru PFA si II

Diurna pentru titularii de PFA-uri, II-uri

Exemplu: Un titular de PFA/II merge intr-o deplasare, in interes de serviciu, poate deconta diurna?

Se aplica pentru:

  • Titular PFA
  • Titular II
  • Titulari ale altor forme de organizare care nu se pot angaja, deoarece presteaza o activitate independenta

Solutie:

PFA-ul, II-UL desfasoara activitati independente, titularii acestora nu se pot angaja, dar pot avea angajati.

Diurna reprezinta pentru entitate o cheltuiala, iar cheltuielile efectuate in scopul desfasurarii activitatii sunt reglementate de codul fiscal la art. 68 alin. (4) lit. h) din Codul fiscal:

(4) Conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile efectuate in scopul desfasurarii activitatii independente, pentru a putea fi deduse, in functie de natura acestora, sunt: 

  1. h) sa fie efectuate pe perioada deplasarii contribuabilului care isi desfasoara activitatea individual si/sau intr-o forma de asociere, in tara si in strainatate, in scopul desfasurarii activitatii, reprezentand cheltuieli de cazare si transport, altele decat cele prevazute la alin. (7) lit. k). 

Codul muncii reglementeaza drepturile salariatilor si stabileste cand si cum se primeste indemnizatia de delegare la art. 44 alin. 2 si art. 46, alin. 4.

Art. 44 alin. 2: Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

Art. 46, alin. 4: Salariatul detasat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de detasare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

Astfel se intelege ca persoanele care au dreptul la indemnizatia de delegare (diurna) sunt persoanele fizice care au calitate de angajat pe perioada delegarii.

 

Concluzie:

Deoarece reprezentantul legal al unui PFA, II nu se poate angaja pe el, nu poate deduce cheltuielile aferente cu diurna pentru deplasarile sale. Poate deduce numai cheltuielile de transport si de cazare.

Pentru angajatii PFA-ului se pot deduce integral cheltuielile cu deplasarile, in limitele stabilite de lege.

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *